Terra(LUNA) nedir? Neden düşüyor?
 1. Anasayfa
 2. Ekonomi

Terra(LUNA) nedir? Neden düşüyor?

0

Terra (LUNA) Nedir?

Terra, dijital varlıkları dünyanın önde gelen fiat para birimlerine karşı şiddetle överek kripto para birimlerinin toplu olarak benimsenmesini hızlandırma vizyonuyla Ocak 2018’de oluşturuldu. Proje, Asya’daki 15 büyük e-ticaret şirketi olan Terra Alliance’ın desteğiyle doğdu. Şirket, birlikte yıllık 25 milyar dolarlık işlem ve 45 milyon kullanıcı işlemektedir. Projenin vizyonu, büyük ödeme ağı kullanıcılarının kabulü ve katılımıyla, ilk kez bir blok zinciri ödeme ağının hak ettiği ölçüde önyükleme yapabilmesi ve güçlendirmeyi kolaylaştırmasıdır.

Kurucu ortaklar Daniel Shin ve Do Kwon arasındaki görüşmeler sırasında Terra konsepti, kripto para biriminin ve onların etrafında inşa edilen blok zinciri altyapısının acil ve yaygın kullanımına bir çözüm olarak başladı. Fiyat istikrarı ve kabulü, kripto para birimi ve blok zinciri altyapısının yaygın olarak benimsenmesine yönelik ilk adımların hazırlanmasında çalışmalar hızla yürütüldü. Asya’nın en büyük e-ticaret platformlarından birini inşa etme konusundaki kapsamlı deneyimiyle Daniel Shin, ödeme ağlarında karşılaştığımız ve kademeli iyileştirme ile çözülemeyen mevcut zorlukların ana hatlarını çözmeye çalışmaktadır. Merkezi olmayan uygulamalar yaratan bir kablosuz ağın eski kurucusu Do Kwon, Terra’nın sorunları sıfırdan para kazanma fırsatına dönüştürdüğünü belirtiyor.

Terra’nın değer katkılarının bir parçası olan ödemeler, esasen kredi kartı ağları, bankalar ve ağ geçitleri dahil olmak üzere karmaşık bir ödeme zincirini bir blok zinciri katmanıyla değiştirir. Sonuç olarak, yatırımcılara başka bir şeye yeniden yatırım yapabilecekleri paradan tasarruf edecek daha ucuz bir işlem ücreti sunabilir. Ayrıca Terra, alıcılar ve tüketiciler için ödeme kanallarına sağladığı verimlilikle birleşerek, güvenilir tarafsız, dağınık ve radikal olarak şeffaf ekosistemler yaratmanın temelleri için sürekli olarak altyapı iyileştirmeleri ve araçlar sağlamaya devam ediyor. Şimdiye kadar 1,3 milyondan fazla kullanıcı kazanmış olan ortağı CHAI tarafından Terra’nın blok zinciri altyapısının ilk büyük ölçüde benimsenmesiyle güçlendirilen Terra, açıkça rekabetçi bir şekilde programlanabilir bir ekosistem oluşturmayı hedefliyor. Bunu yapmak içinse ödemeler, lojistik ve altyapı sunmaktadır.

 

Terra (LUNA) Coin Neden Düşüyor?

Luna, UST’nin dolar sabitlemesini karşılamasına yardımcı olmak için kullanılan bir coin birimidir. UST’nin fiyatı dolardan yüksekse, LUNA’nın 1 doları yakılabilir ve 1 UST karşılığında kullanılabilir, bu da bu yılın başlarındaki etkileyici yükselişi sırasında LUNA fiyatını yükseltmeye yardımcı oldu. Ancak, bir karşı ağırlık vardır: UST fiyatı bir sabite düşerse, tüccarlar 1 UST’yi 1 dolar değerinde bir Luna ile değiştirebilirler.

Şu anda UST’nin fiyatı olması gerekenden çok düşük, perşembe günü erken saatlerde sadece 0,57 dolara satıldı. Sonuç olarak, UST sahipleri piyasada satış yapmak yerine, pimi yerinde tutmak için tasarlanmış bir mekanizma aracılığıyla LUNA üzerinden para ödemeye çalışırlar. Bu olursa, yakılan UST miktarına karşılık olarak çok fazla LUNA yaratılacaktır. Bu da ekosistemin dengesiz hale gelmesine ve LUNA coin için dibe çakılmaya neden oldu. Genel olarak LUNA neden düşüyor sorusunun yanıtı bu şekildedir.

LUNA’nın Düşüşünün Engellenmesi İçin Neler Yapılıyor?

LUNA’nın düşüşünü engellemek için projenin arkasındaki ekip tarafından çalışmalara başlandı. Yatırımcıların Luna için UST satın aldıklarında, Luna’nın stoklarını artırdılar ve muhtemelen bu coinleri piyasada sattılar. Bu, LUNA’nın fiyatını daha da düşürür ve UST’sini ödeyen bir sonraki kişinin daha fazla LUNA yaratacağı anlamına gelir. Yaşananlar aynı zamanda Luna’nın arzında üstel bir artışa yol açtı. Ardı ardına yaşanan tüm bu olumsuzlukların ardından Terra (LUNA) ve UST coin fiyatlarında ani düşüşler yaşandı.

Terraform Labs şu anda ekosistemi kurtarmaya çalışan çeşitli önerileri masaya koydu. Örneğin, Luna’da günlük olarak değiştirilebilecek UST miktarını dört katına çıkarmak mümkündür. Bu, Luna’nın fiyatının ne kadar hızlı genişleyeceğine katkıda bulunabilir. Ancak Luna’nın fiyatlandırma durumu daha da kötü olabilir. Teori, Luna ile ilgili olsa bile, UST’ye bir sabitleme kaydetmenin ve durumu çözmenin en hızlı yolu olabilir.

Terraform Labs ayrıca topluluk ve teşvik fonlarında üretilen 1,39 milyar UST’yi yakmak için de bir teklif sundu. Buradaki fikir, sistemdeki basıncın ve baskının azaltılabilmesidir. Aynı zamanda, birçok Luna sahibi değerlerinin %99’undan fazlasını kaybetmiş durumda. Yatırımcılar şu anda tokenlerine bakar ve bu konuda hiçbir şey yapamazlar. Bunun nedeni, birçoğunun coinleri stake etmesidir, bu da ödül kazanmak için onları kilitlemenin bir yoludur. Mevcut geri çekilme süresi 21 gündür, bu nedenle stake yapanların büyük sorunlar yaşadığı görüldü.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir