Yurtdışından Gelen iPhone Pasaportsuz Nasıl Açılır?
 1. Anasayfa
 2. Mobil

Yurtdışından Gelen iPhone Pasaportsuz Nasıl Açılır?

0

Yurtdışından Gelen iPhone Pasaportsuz Nasıl Açılır?

Yurtdışından gelen iPhone pasaportsuz nasıl açılır? Yurtdışından gelen vatandaşlarımızın getirmiş oldukları iPhone telefonlar kayıt altına alınmadan kullanılmamaktadır. Yurtdışından gelen pasaportu olmayan telefonların IMEI numarası Türkiye’de resmi kayıt yapılmadığı için bir süre sonra kapanmaktadır. Yani kullanılamaz hale gelir. Genel olarak pasaport olmadan telefon kaydını yapacak bir yöntem bulunmamaktadır. Yurtdışından getirilen iPhonelerin fiyatları oldukça düşük olmasından dolayı bazı kişiler yurtdışından telefon almayı düşünmektedirler. Yurtdışından Türkiye’ye gelen telefonların pasaport olmadan açılmaları mümkün değildir. Bu nedenle başka birisinin yurtdışından telefon getirtmesi durumunda telefonu getiren kişi kendi pasaportuna işletmek zorundadır. Yurtdışından getirilen iPhonelerin pasaport olmadan kaydedilme durumu pasaportsuz gidilen ülkeden alınmış olan iPhoneler olmaktadır. Yani pasaportsuz olarak gidilen ülkeden alınan iPhoneler kimlik kaydı yapılarak açılmaktadır.  Her ülkede olduğu gibi Türkiye’de de kullanılan bütün cihazların bir IMEI numarası bulunmaktadır. Telefonu yurtdışından alıp Türkiye’ye getirmeniz durumunda geç 120 gün dolmadan yurtdışı telefon harcını Gelir idaresine ödemeniz gerekir. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na pasaport ile IMEI numara kaydı yapılır. Bu işlemleri e-devlet üzerinden kolayca yapabilirsiniz.  

Pasaportsuz Yurtdışı Kaydı

Yurtdışından gelen telefonların pasaportsuz yurtdışı kaydı yapılmamaktadır. E-devlet kaydı olmayanlar internet üzerinden vergi dairesine ödeme yaparak kayıt yaptırılabilir. Telefon harcı ödemeleri web üzerinden Maliye Bakanlığı’na yapılmaktadır. Yurtdışından satın alınan bir iPhone telefon Türkiye’de kayıt yaptırılmadan bir sene kullanılmaktadır. Kayıt altına alınmayan iPhone telefon 1 yıl sonra iletişime kapatılır. Bundan dolayı yurtdışından satın alınan iPhone telefon mutlaka kayıt altına alınmalıdır. Yurtdışından satın alınan bir iPhone telefon harcı 2022 yılı için 2.732 TL olarak belirlenmiştir. Telefonun harç ücreti ödendikten sonra ödendi dekontu ve pasaportunuz ile abone kayıt merkezine başvurmanız yeterli olacaktır.

 Yurtdışı Telefon Kayıt Harcı Ödeme İşlemi

Yurtdışı telefon kayıt harcı ödeme işlemi yurtdışından satın alınan telefonun kayıt harcını ödemek ve iphone kaydını yaptırmak için ilk olarak telefona ait olan IMEI numarasını bilmek gerekir. İphone telefonun IMEI numarasını öğrenmek için *#06#* numarasını telefondaki sorgu kısmına yazın. IMEI numarası da öğrenildikten sonra T.C. Kimlik numarası, pasaport, isim soy isim ile vergi dairesine veya bankaya gidilerek telefonun kayıt harcını yatırabilirsiniz.  Türkiye’de iPhone telefon kayıt harcını yatırabileceğiniz bankalar sırasıyla şunlardır.

 • Halk Bankası
 • Vakıfbank
 • Garanti BBVA
 • Ziraat Bankası
 • Şekerbank
 • ING Bank
 • Türkiye İş Bankası

Bu bankalar haricinde ise vergi daireleri aracılığıyla iPhone telefon kayıt harcını rahatlıkla yatırabilirsiniz.

İnternet Üzerinden Telefon Kayıt Harcı Ödemesi

İnternet üzerinden telefon kayıt harcı ödemesi iPhone telefon kayıt harcı banka şubeleri ile vergi dairelerine yatırılırken diğer bir yatırma seçeneği de internet üzerinden yapılmaktadır. İnternet üzerinde telefon kayıt harcınızı yatırmak için ilk olarak, internet üzerinde bulunan interaktif Vergi dairesi sitesine giriş yapmanız olacaktır. Bu siteye girişinizi yaptıktan sonra, burada açılan sayfa içerisinde bulunan Harç ve Değerli Kağıt Bedeli yazan bölüme tıklama yapın. Yeniden açılan yeni sayfa içerisinde bulunan Cep Telefonu Harcını Öde butonuna tıklama yaparak, iPhone telefon kayıt harcını ödeyebilirsiniz. Ödemelerinizi Online olarak banka kartı veya kredi kartı kullanılarak kolay bir şekilde ödeme yapabilirsiniz. Ödeme işlemi yapılırken size sorulan bazı sorular bulunmaktadır. Bu sorulara doğru cevap vermeniz uygun olur. Size sorulan sorular genel olarak, IMEI numarası, T.C. Kimlik numarası ve isim soy isim olmaktadır.  Bu sorulara yanlış cevap vermeniz durumunda istediğiniz ödeme işlemini yapamazsınız. İnternet üzerinden e-devlet sitesine giriş yapılarak iPhone telefon kayıt harcınızı kolay bir şekilde yatırabilirsiniz. Yurtdışından getirtilen iPhone telefonların kayıt işlemlerini internet üzerinden rahat bir şekilde yapabilirsiniz. iPhone telefon kayıt işlemini tamamladıktan sonra telefonunuzu rahat bir şekilde kullanabilirsiniz.

Her telefon cihazının üretim aşamasında IMEL numaraları yüklenir. Bu yüklenen IMEI numaraları telefonun kimlik numarası olarak kayıt altına alınır. Yüklenen IMEI numaraları benzersiz olmaktadır. IMEI numaraları 15 handen oluşur. Fakat günümüzde bir IMEI numarası başka bir telefona yükleme yapılarak iki telefonu da kullanılamaz hale getirmektedirler. Yani mobil cihazlara ait olan uluslararası elektronik kimlik belgesine IMEI denilmektedir. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu IMEI numarası değiştirilen bütün telefon cihazlarını kapatılması konusunda yeni kanun çıkartarak telefonların kapatılmasını sağlayacaktır. Bu cihazlar en geç 4 ay içerisinde iletişime kapatılacaklardır

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir