YouTube, İzleme Kararsızlığını Ortadan Kaldırıyor: Rastgele Video Özelliği
 1. Anasayfa
 2. Güncel

YouTube, İzleme Kararsızlığını Ortadan Kaldırıyor: Rastgele Video Özelliği

0

Dijital dünyanın en büyük video paylaşım platformlarından biri olan YouTube, kullanıcı deneyimini daha da zenginleştirmek için sürekli yeni özellikler geliştirmeye devam ediyor. YouTube’un en son sunduğu yenilik ise “Rastgele Video” özelliği, izleyicilerin ne izleyeceklerine karar verme konusundaki zorluklarına son verme amacını taşıyor.

Karar Vermekte Zorlananlar İçin İdeal Bir Çözüm

YouTube’u düzenli olarak kullanan birçok kişi, ne izleyeceğine karar verme konusunda zaman zaman sıkıntı yaşayabilir. Özellikle saatlerce video arayışına girmek, bu sorunu daha da büyütebilir. İşte bu noktada devreye giren “Rastgele Video” özelliği, izleyicilere rahat bir çözüm sunuyor.

Bu yeni özellik, ekranınızda beliren “Ne izleyeceğine karar veremiyor musun? Bir şeyler oynat.” bildirimi ve siyah bir video oynatma simgesi ile geliyor. Artık bu simgeyi kullanarak YouTube’da gezinirken rastgele bir video izlemek mümkün. İlk başta bu butonun sadece kısa videoları (“Shorts“) için olduğu düşünülüyordu, ancak son güncellemelerle uzun videoları da rastgele izleme olanağı sunuyor.

thumbnail
Önerilen Yazı
Youtube Mp3 Dönüştürücü (2024)✔️ TEK TIKLAMA

Nasıl Çalışıyor?

Peki, bu özellik nasıl çalışıyor ve rastgele video seçimleri neye göre yapılıyor? Maalesef, YouTube’un algoritmaları hakkında kesin bilgilere sahip değiliz, ancak geçmişte izlediğiniz videolara dayalı öneriler sunabileceği tahmin ediliyor. Yani, platform sizi ilgilendirebilecek videoları rastgele seçerek karşınıza çıkarıyor.

Uzun Zamandır Beklenen Bir Özellik

Bu rastgele video özelliği üzerinde YouTube’un uzun bir süredir çalıştığı biliniyor. Reddit gibi platformlarda kullanıcılar, bu butonun test aşamasında olduğunu ve mayıs ayında deneyimlediklerini paylaşmışlardı. Ancak henüz ne zaman genel kullanıma sunulacağına dair kesin bir bilgi bulunmuyor. Yine de, bu özellikle videolar arasında karar verme konusunda zorlananlar için oldukça kullanışlı bir özellik olacak gibi görünüyor.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir