Adobe PhotoShop’a Bilgisayar ve Mobil İçin Alternatifler
 1. Anasayfa
 2. Program

Adobe PhotoShop’a Bilgisayar ve Mobil İçin Alternatifler

0

PhotoShop, grafik tasarım alanında neredeyse efsane olmuş ve birçok profesyonelin olmazsa olmazı haline gelmiştir. Ancak birçok amatör kullanıcı için hem çok karmaşık içeriğe sahip hem de lisans ücreti olarak oldukça tuzlu bir fiyata sahip. Bu yüzden daha amatör kullanımlar için veya profesyonel kullanıcılara ücretsiz bir alternatif sunmak amacıyla sizlere bu yazıyı oluşturduk.

Adobe programları tasarım alanında neredeyse kültleşmiş durumdalar. Ancak daha çok profesyonel anlamda kullanıcılar tarafından kullanılan bu programların lisans ücretlerinin pahalılaşması ve amatör kullanıcıların bu ücretleri karşılamak istememeleri, tablet – mobil gibi platformlarda artan donanımsal özellikler sebebiyle özellikle PhotoShop’a ciddi alternatifler oluşturuldu.

Eğer sizlerde PhotoShop programına ücretsiz bir alternatif arıyorsanız, sizler için hazırlamış olduğumuz bu listedeki program ve uygulamalara belki bir şans verebilirsiniz. Hem amatör hem de profesyonel kullanıcıların ihtiyaçlarına çözüm olabilecek ücretsiz PhotoShop alternatifleri listemize göz atarak size uygun olanı seçebilirsiniz. Listede yer alan program ve uygulamaların bazılarında küçük fotoğraf düzenlemeleri yapabilirken, bazılarında da profesyonel anlamda PhotoShop ile yapabileceğiniz neredeyse her şeyi yapabiliyorsunuz.

Bilgisayar için Ücretsiz PhotoShop Alternatifleri

Figma

Figma, özellikle web ve mobil tasarım işleriyle ilgilenen kişilerin vazgeçilmezi olabilecek bir platformdur. Bu program ile PhotoShop’a nazaran oldukça kolay bir kullanım elde edebilecek olan kullanıcılar, aynı zamanda profesyonel çalışmalar ortaya çıkartabiliyorlar. Figma’nın en güzel özelliklerinden birisi ise tasarımların anlık bir şekilde mobil cihaz görünümlerini elde edebileceğiniz Figma Mirror uygulamasına sahip olmasıdır. Bu uygulamayı telefonunuza indirerek bilgisayardaki program ile entegre bir şekilde tasarımlarınızı görüntüleyebilirsiniz.

Pixlr X

Pixlr X programı diğer alternatifler arasından bazı özellikleri açısından sıyrılıyor. Çünkü uygulama tamamen ücretsiz olmasının yanında herhangi bir kurulum gerektirmeden çevrimiçi bir şekilde kullanım kolaylığı sağlıyor. Bu program ile temel düzeyde fotoğraf düzenlemelerinizi yapabileceğiniz gibi aynı zamanda mobil uygulaması sayesinde de birçok özelliğini mobil olarak da kullanabiliyorsunuz.

PhotoDiva

Amatör kullanıcıların bile profesyonel anlamda çalışmalar yapabileceği bu platform, gelişmiş bir yapay zekâ sistemiyle güçlendirilmiş durumda. Kullanıcılar bu program ile herhangi bir tasarım bilgisine sahip olmadan, fotoğraflar üzerinde en ideal düzenlemeleri kolaylıkla yapabiliyor. Yüz değiştirme, vücut şekillendirme, makyaj uygulamaları, arka plan değiştirme gibi yüzü aşkın efekt ile birlikte gelen program tamamen ücretsiz bir şekilde kullanılabiliyor.

PhotoPea

PhotoPea, diğer programımız gibi çevrimiçi olarak kullanılan ücretsiz bir uygulama. PhotoShop üzerinden yapılabilen birçok işlemin yapılmasını sağlayan programın aynı zamanda PSD formatını desteklediğini de belirtmeliyiz. Özellikle bu formatı desteklemesi o an için PhotoShop programına erişim imkânı olmayan kişilerin anlık ihtiyaçlarına çözüm oluyor. Ayrıca uygulamanın ücretsiz bir Android sürümü de mevcut.

GIMP

PhotoShop alternatifi denildiği zaman akla ilk gelen programlardan birisi olan GIMP, uzun yıllardır ücretsiz ve açık kaynak bir şekilde kullanıcılara sunulan bir program olarak listemizde yer alıyor. GIMP ile PhotoShop üzerinde yapılabilen neredeyse her şeyi yapabilmeniz mümkün. Ayrıca Windows, Linux ve Mac OS desteği sayesinde birçok platform üzerinde kullanılabiliyor oluşu da onu ön plana çıkartan özellikleri arasında yer alıyor.

Krita

Krita, daha çok Adobe Illustrator alternatifi olabilecek bir program diyebiliriz. Yine de sunduğu araçlar ile PhotoShop’u aratmayacak bir uygulama diyebiliriz. Ayrıca yine bu program da PSD formatını destekliyor. Ayrıca programın henüz test aşamasında olan Android uygulamasının olduğunu da belirtelim.

Photo Pos Pro

Bu program ile özellikle kolaj çalışmalarını rahatlıkla yapabilirsiniz. Aynı zamanda birçok düzenleme aracını da bünyesinde barındıran bu programa ücretsiz bir şekilde ulaşmanız mümkün.

Mobil için Ücretsiz PhotoShop Alternatifleri

VSCO

VSCO uygulaması, fotoğraflarınızda birçok basit düzenleme yapmanıza olanak tanıyan ücretsiz bir mobil uygulamadır. Uygulamada fazlasıyla filtre, perspektif, doygunluk vb. ayar bulunuyor. Ayrıca VSCO üzerinden yaptığınız çalışmalarınızı topluluk üzerinden paylaşım yapabiliyorsunuz.

Snapseed

Snapseed, mobil ortamlarda fotoğraf düzenlemeye başlayanlar için biçilmiş kaftan sayılabilecek bir uygulama. İşlevsel bir şekilde kullanmak için basit anlamda fotoğraf düzenleme bilgisine sahip olmanız gerekse bile yine de uygulamayı biraz kurcalayarak da oldukça başarılı sonuçlar elde etmeniz mümkün. Uygulama bünyesinde birçok filtre ve araç barındırıyor ve bunlara erişim tamamen ücretsiz.

Adobe PhotoShop Express

Adobe’un mobil platformlar için geliştirdiği PhotoShop Express sürümü, ücretsiz ve birçok işlevsel aracı bünyesinde barındırıyor. PhotoShop denince daha çok profesyonellere hitap eden bir uygulamaymış gibi algılansa da bu uygulama aslında çok basit kullanımı ile amatör kullanıcılar için oldukça uygun. Uygulamayı istediğiniz gibi kullanabilmek için daha önce PhotoShop kullanmış olmanıza da gerek yok.

Afterlight

Bu uygulama özellikle fotoğraf düzenlemeye yeni başlayacak olan kullanıcılar için oldukça ideal. İçerisinde birçok özellik ve aracı barındıran uygulamanın içerisinde fotoğraf düzenlerken saatin nasıl geçtiğini fark etmeyeceksiniz.

Darkroom

Darkroom, direkt olarak galerinizdeki fotoğrafları düzenlemenizi sağlayan işlevsel bir uygulama. Özellikle RAW ve JPG formatında çok güzel sonuçlar elde edebileceğiniz bu uygulamanın sadece Apple kullanıcılarına özel olduğunu da belirtelim.

PicsArt

Mobil alanda en popüler fotoğraf düzenleme uygulamalarından olan PicsArt’ın belki de tek dezavantajı reklamları. Bazen reklamlar konusunda kullanıcıları oldukça sıkmayı başarsa da PhotoShop benzeri özellik ve araçlar sunması açısından hâlâ kullanıcıların vazgeçilmezi oluyor.

Bu yazımızda bilgisayar ve mobil cihazlarınızda kullanabileceğiniz ücretsiz PhotoShop alternatiflerine yüzeysel olarak inceleyerek sizlere sunduk. Listede yer alan uygulamaların hepsi alanında belli başarılar elde etmiş ve profesyonel program olan PhotoShop’a alternatif olabilmeye layık olan uygulamalardır. Sizin kullanımınıza en uygun olan uygulamaları edinerek kullanmaya hemen şimdi ücretsiz olarak başlayabilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir