Android 14 Özellikleri ve Çıkış Tarihi
 1. Anasayfa
 2. Mobil

Android 14 Özellikleri ve Çıkış Tarihi

0

Android 14 özellikleri ve çıkış tarihi nedir? Android 14 güncellemesi alacak cihazlar ile ilgili olan içeriğimize hoş geldiniz.

Google’ın işletim sistemi akıllı telefon ve tabletlerde en çok tercih edilen platformlardan biri. Google, her yıl yeni bir Android sürümü çıkararak kullanıcılarına daha iyi bir deneyim sunuyor. Peki Android 14 özellikleri neler? Android 14 çıkış tarihi ne zaman? Android 14 güncellemesi alacak cihazlar hangileri? Bu soruların cevaplarını bu makalede bulabilirsiniz.

Android 14 Nedir?

Android 14, Google’ın akıllı telefon ve tabletler için geliştirdiği yeni işletim sistemi sürümüdür. Android 13’ün ardından gelecek olan Android 14, birçok yeni özellik ve iyileştirme getirecek. Android 14’ün ismi henüz resmi olarak açıklanmadı ancak geliştiriciler tarafından yapılan araştırmalara göre “Upside Down Cake” olarak adlandırılacak. Android 14’ün tanıtım tarihi de net değil ancak tahminlere göre 2023 yılının ortalarında piyasaya çıkacak. Yeni güncellemeyle beraber Google’ın rakibi Apple’ın işletim sistemi iOS 17’nin stabilitesine erişme niyetinde olduğu da bilinmekte. Android, özellik ve yenilik bakımından iOS sistemlerden kesinlikle daha iyi durumda fakat stabilite hususunda aynı şeyi söyleyemiyoruz.

Android 14 Çıkış Tarihi

Android 14 Özellikleri Neler?

Android 14 ile gelecek olan özellikler henüz tam olarak belli olmasa da bazı ipuçları mevcut. Android 14’ün ikinci geliştirici önizleme sürümü yayınlandığında ortaya çıkan bazı yenilikler şunlar:

 • Uygulama izinleri kullanıcı odaklı olacak: Bir uygulama, tüm fotoğraflara erişemeyecek. Kullanıcılar, hangi fotoğrafların paylaşılmasına izin verebilecekler.
 • Haftanın ilk günü, takvim tipi ve sıcaklık terimi seçilebilecek: Kullanıcılar, haftanın ilk gününü kendilerine göre belirleyebilecekler. Ayrıca Miladi takvim yerine Hicri takvim veya Çin takvimi kullanabilecekler. Santigrat veya fahrenheit sıcaklık terimi de ayarlanabilecek.
 • Kendi duvar kağıdınızı oluşturabileceksiniz: Kullanıcılar, emojiler aracılığıyla özgün duvar kağıtları oluşturabilecekler.
 • Duvar kağıtları tam ekran olarak gösterilecek: Bir görüntüyü duvar kağıdı yapmaya çalıştığınızda gerçekten tam ekranda nasıl görüneceğini görebileceksiniz. Evet, bu özellik çoğu Android telefonda zaten vardı ama Android 14 ile standart hale gelecek.

Bildirim Sesleri Nasıl Olacak?

Bildirim sesleri konusunda da bazı yenilikler bekleniyor. Android’lerdeki bildirim ve zil sesi seviyesinin birlikte ayarlanması oldukça can sıkıcı bir durumdu. Android 14 ile birlikte ise bu sorun çözülebilir. Kullanıcılar, ayarlar bölümünden veya ses düğmelerinden bildirim ve zil sesi seviyelerini ayrı ayrı ayarlayabilecekler. Böylece hem çağrıları kaçırmamak hem de bildirimlerden rahatsız olmamak mümkün olacak.

Ayrıca Android 14 ile birlikte bildirim seslerini değiştirmek de daha kolay olacak. Kullanıcılar, ayarlar bölümünden varsayılan bildirim sesi seçeneğine girerek alternatif zil seslerini hem dinleyebilir hem de bildirim seslerini değiştirebilirler. Ayrıca uygulama bazında da bildirim sesleri özelleştirilebilecek. Örneğin Twitter için farklı, WhatsApp için farklı bir bildirim sesi seçilebilecek. Bu sayede telefonunuzdan gelen seslere daha fazla hakim olabileceksiniz.

Android 14 Çıkış Tarihi Ne Zaman?

Android 14’ün çıkış tarihi henüz resmi olarak açıklanmadı ancak Google, Android Beta Programı sayfasında güncellemeye giderek yeni gelecek işletim sistemi Android 14 için ilk bilgileri paylaştı. Buna göre Android 13 QPR (Quarterly Platform Releases) beta güncellemeleri 2023’ün Mart ayına kadar devam edecek ve ardından Android 14 Beta sürümleri başlayacak. Android 14 Beta sürümleri muhtemelen Nisan ayında ilk olarak Pixel cihazlara gelmeye başlayacak. Benzer şekilde, Android 14 geliştirici ön izleme sürümü de muhtemelen Şubat ayında yayınlanacak. Bu tahminlere göre Android 14’ün 2023 yılının sonbaharında piyasaya çıkması bekleniyor.

Android 14 güncellemesi alacak cihazlar

Android 14 Güncellemesi Alacak Cihazlar Hangileri?

Android 14 güncellemesi alacak cihazlar henüz net olarak belli olmasa da bazı tahminler yapmak mümkün. Google’ın Pixel serisi cihazları muhtemelen ilk olarak Android 14 güncellemesini alacaklar. Bunun yanında Samsung, Huawei, Xiaomi, OPPO, Vivo gibi büyük markaların da yeni modelleri için Android 14 güncellemesini sunması bekleniyor. Ancak bu güncellemenin hangi modellere ve ne zaman geleceği markaların kendi takvimlerine bağlı olacak. Ayrıca Android 14 ile Google, 32 bit’i kesinlikle terk edecektir. Bu nedenle sadece 64 bit destekleyen cihazlar Android 14 güncellemesini alabilecek.

Android 14 özellikleri ve çıkış tarihi hakkında sizin de merak ettiğiniz veya eklemek istediğiniz bir şey varsa yorumlarda paylaşabilirsiniz. Android 14 güncellemesi alacak cihazlar da bu şekildeydi. Ayrıca iOS 17 bilgilerine buradan bakabilirsiniz. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir