Apple, İşe Alım Sürecinde Yasal Sorunlarla Karşı Karşıya: 25 Milyon Dolarlık Anlaşma
 1. Anasayfa
 2. Güncel

Apple, İşe Alım Sürecinde Yasal Sorunlarla Karşı Karşıya: 25 Milyon Dolarlık Anlaşma

0

Teknoloji devi Apple, ABD Adalet Bakanlığı ile yapılan bir anlaşma sonucunda, iş başvurusu sürecinde ayrımcılık yaptığı gerekçesiyle 25 milyon dolara kadar ödeme yapmayı kabul etti. Şirket, özellikle vize programları aracılığıyla yaptığı işe alım sürecinde ABD yasalarını ihlal ettiğini itiraf etti.

Adalet Bakanlığı tarafından yapılan duyuruya göre, Apple, özellikle PERM olarak bilinen bir vize programı kullanarak yabancı çalışanları kalıcı olarak işe alırken ayrımcılık yasalarını ihlal etti. PERM programı, şirketlere yabancı işçileri kalıcı olarak istihdam etme olanağı tanırken, Apple’ın bu süreçte açık pozisyonları uygun şekilde duyurmadığı tespit edildi.

Anlaşmanın bir parçası olarak, mağdur çalışanlara toplamda 18.25 milyon dolarlık tazminat ödenecek, ayrıca Apple, Adalet Bakanlığı’na 6.75 milyon dolar ceza ödeyecek. Apple, iddiaları kasıtlı olarak yanlış yapmış olmamasına rağmen, bu durumu düzeltmek adına aldığı önlemleri vurguladı. Şirket, artık PERM ilanlarını düzenli olarak yayınlayacak ve tüm başvuruları dijital platform üzerinden kabul edeceğini taahhüt etti.

thumbnail
Önerilen Yazı
Apple’dan Katlanabilir iPad: Teknolojik Devrim Yolda

Bu dava, Adalet Bakanlığı’nın büyük teknoloji şirketlerinin işe alım süreçlerine yönelik artan incelemelerinin bir parçasını oluşturuyor. Apple, bu süreçte yaşanan sorunları düzeltme çabalarını sürdürürken, teknoloji sektöründeki diğer şirketlere de işe alım süreçlerini gözden geçirme ve yasal uyum konularına odaklanma çağrısı yapılıyor.

Siz değerli okurlarımızın görüşleri bizim için önemli yorum ve görüşlerinizi yazmayı unutmayın. 🙂

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir