E-Devlet Oy Kullanılacak Yeri Öğrenme 2024: YSK Sorgulama
 1. Anasayfa
 2. Güncel

E-Devlet Oy Kullanılacak Yeri Öğrenme 2024: YSK Sorgulama

0

seçimler yaklaşıyor ve milyonlarca seçmen nerede oy kullanacaklarını merak ediyor. E-Devlet üzerinden oy kullanılacak yeri öğrenme 2023 mümkün mü?

14 Mayıs 2023 tarihinde yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili seçimi için geri sayım başladı. Seçmenlerin hangi sandıkta oy kullanacakları Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından belirlendi ve e-Devlet sistemi üzerinden erişime açıldı. Peki, e-Devlet üzerinden YSK seçmen kaydı nasıl sorgulanır?

E-Devlet Oy Kullanılacak Yeri Öğrenme 2023

E-Devlet Oy YSK Sorgulama Nasıl Yapılır?

E-Devlet üzerinden YSK seçmen kaydı sorgulamak için öncelikle https://www.turkiye.gov.tr adresine girerek, sayfanın üst kısmında bulunan “Giriş Yap” bağlantısına tıklayın. Daha sonra ana sayfada bulunan arama kutucuğuna da Yurt İçi Seçmen Kaydı Sorgulama yazarak sisteme erişebilirsiniz.

Kimlik doğrulama işlemlerinizi tamamladıktan sonra seçmen kaydınıza ve hangi sandıkta oy kullanacağınıza dair bilgiye ulaşabilirsiniz. Bu bilgileri not alabilir veya çıktısını alabilirsiniz.

E-Devlet sistemi dışında YSK’nın resmi internet sitesi https://www.ysk.gov.tr üzerinden de seçmen kaydı sorgulama işlemi yapabilirsiniz. Bunun için ana sayfada bulunan “Seçmen Sorgulama” bağlantısına tıklayarak kimlik bilgilerinizi girip “Sorgula” butonuna basmanız yeterlidir. E-devlet oy kullanılacak yeri öğrenme 2023 sorgulaması bu şekilde yapılmakta.

Seçmen Bilgi Kağıtları Ne Zaman Dağıtılacak?

Seçmen bilgi kağıtları, seçimden en az 10 gün önce ilgili muhtarlıklar tarafından seçmenlere dağıtılacaktır. Seçmen bilgi kağıdınızın size ulaşmaması halinde muhtarlıklara başvurabilir veya e-Devlet sistemi üzerinden çıktısını alabilirsiniz.

Seçmen bilgi kağıdının yanında nüfus cüzdanı, pasaport veya sürücü belgesi gibi resimli ve resmi bir kimlik belgesi de oy kullanmak için gereklidir. Bu belgelerden herhangi birini yanınızda bulundurmadan oy kullanamazsınız.

Oy Kullanma Saatleri Ne Zaman?

E-devlet oy kullanılacak yeri öğrenme 2023 ile oy atacağınız yeri öğrenmeniz mümkün. Oy kullanma saatleri, seçim günü saat 08.00’de başlayacak ve saat 17.00’de sona erecektir. Ancak sandık kurulu başkanı, sandık alanında saat 17.00’de bulunan seçmenlerin sayısını tespit ederek bir tutanak düzenleyecek ve bu seçmenlerin oy kullanmasına izin verecektir.

Oy Kullanma İşlemi Nasıl Yapılır?

Oy kullanma işlemi, sandık kurulu başkanının gözetiminde yapılacaktır. Seçmen, kimlik belgesini sandık kurulu başkanına ibraz ederek seçmen listesindeki yerini gösterecek ve imza atacaktır. Daha sonra seçmen, sandık kurulu başkanından oy pusulası ve zarf alacaktır.

Seçmen, oy verme kabinine girerek tercih ettiği parti veya adayın üzerine mühür basacaktır. Oy pusulasını katlayarak zarfa koyacak ve zarfı sandığa atacaktır. Oy verme işlemi bu şekilde tamamlanacaktır.

Oy Kullanma Hakkında Bilinmesi Gerekenler Oy kullanma hakkında bilinmesi gereken bazı önemli noktalar şunlardır:

 • Oy verme sırasında cep telefonu, fotoğraf veya video makinesi gibi görüntü veya ses kaydedici cihazlar kullanılamaz.
 • Oy verme sırasında başka bir seçmene yardım edilemez veya yönlendirilemez.
 • Oy verme sırasında propaganda veya baskı yapmak yasaktır.
 • Oy pusulasında birden fazla parti veya adaya mühür basmak geçersiz sayılır.
 • Oy pusulasında tercih edilen parti veya aday dışında herhangi bir işaret veya yazı bulunması geçersiz sayılır.
E-Devlet Oy Kullanılacak Yer

E-Devlet Oy Kullanılacak Yeri Öğrenme 2023

E-Devlet üzerinden oy kullanılacak yeri öğrenmek için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

 • https://www.turkiye.gov.tr adresine girin ve sayfanın üst kısmında bulunan “Giriş Yap” bağlantısına tıklayın.
 • E-Devlet şifrenizi, mobil imzanızı veya e-imzanızı kullanarak sisteme giriş yapın.
 • Ana sayfada bulunan arama kutucuğuna Yurt İçi Seçmen Kaydı Sorgulama yazın ve aratın.
 • Açılan sayfada kimlik bilgilerinizi girin ve “Sorgula” butonuna basın.
 • Karşınıza çıkan ekranda seçmen kaydınızın durumunu, hangi ilçe ve mahallede kayıtlı olduğunuzu, hangi sandıkta oy kullanacağınızı ve sandık sıra numaranızı görebilirsiniz.
 • Bu bilgileri not alabilir veya çıktısını alabilirsiniz.

E-Devlet Hesabı Gerekli mi?

Evet, muhtarlık kağıdı beklemeden sorgulama yapmak istiyorsanız E-Devlet hesabı gereklidir. E-Devlet hesabı, e-Devlet Kapısı üzerinden kamu kurumlarının sunduğu hizmetlere tek noktadan, hızlı ve güvenli bir şekilde ulaşmanızı sağlayan bir hesaptır. Hesabı almak için öncelikle e-Devlet şifresine ihtiyacınız vardır. E-Devlet şifresi nasıl alınır, adım adım ve madde madde anlatayım:

 • E-Devlet şifrenizi içeren zarfınızı PTT Merkez Müdürlüklerinden, şahsen başvuru ile, üzerinde T.C. Kimlik numaranızın bulunduğu kimliğinizi ibraz ederek temin edebilirsiniz.
 • Şifre ilk alındığında PTT tarafından işlem masrafı tahsil edilmektedir. Şifrenin kaybedilmesi, unutulması vb. durumlarda PTT’den alınacak her şifre için ayrıca ücret ödenmektedir.
 • Şifrenizi aldıktan sonra https://www.turkiye.gov.tr adresine girerek, sayfanın üst kısmında bulunan “Giriş Yap” bağlantısına tıklayın.
 • Açılan sayfada T.C. Kimlik Numaranızı ve e-Devlet Şifrenizi girerek “Sisteme Giriş Yap” butonuna basın.
 • Karşınıza çıkan ekranda e-posta adresinizi ve cep telefonu numaranızı girerek “Kaydet” butonuna basın.
 • Böylece e-Devlet hesabınız oluşturulmuş olacaktır. Artık e-Devlet Kapısı üzerinden sunulan hizmetlere erişebilirsiniz.

E-Devlet Oy Kullanılacak Yeri Öğrenme 2023 bu şekildeydi. Sizler de oy atacağınız yeri bu yöntemlerle kolaylıkla öğrenebilirsiniz, daha fazlası için bizi takipte kalmaya devam edin!

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir