TOGG Fiyatı Düşecek Mi? Yerli Otomobilin Maliyeti Ne Kadar?
 1. Anasayfa
 2. Otomobil

TOGG Fiyatı Düşecek Mi? Yerli Otomobilin Maliyeti Ne Kadar?

0

Elektrikli araba vergi indirimi ile ilgili son gelişmeler, TOGG fiyatı düşecek mi sorusunu akıllara getirdi. Yerli otomobilin maliyeti ne kadar ve ilk arabada vergi indirimi uygulanacak mı? İşte TOGG vergi indirimi ve fiyat tahmini hakkında merak edilenler.

Elektrikli otomobillerin yaygınlaşması için devlet tarafından çeşitli teşvikler veriliyor. Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) ve Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) gibi vergilerde indirim yapılarak elektrikli araçların fiyatları cazip hale getirilmeye çalışılıyor. Bu durum, Türkiye’nin yerli ve milli otomobili TOGG’un fiyatını da etkiliyor.

TOGG Fiyatı Ne Kadar Olacak?

TOGG’un seri üretiminin 29 Ekim 2022’de başlaması ve 2023’ün ilk çeyreğinde satışa sunulması planlanıyor. Zira otomobil satışa sunuldu da. TOGG’un CEO’su Gürcan Karakaş, her fırsatta otomobilin ‘ulaşılabilir’ bir fiyat politikasına sahip olacağını söylemişti.

TOGG‘un ortaklarından Anadolu Grubu’nun Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan ise, Temmuz ayında elektrikli otomobillerin ÖTV’sinde yapılan değişiklikten sonra yaptığı açıklamada, “TOGG, yüzde 10 ÖTV diliminde kesin kalıyor” dedi. Buna göre, TOGG’un C-SUV modelinin matrah değeri 700 bin TL’yi aşmayacak ve motor gücü de 160 kW’ı geçmeyecek.

Bu durumda, TOGG’un fiyatının 1 milyon ve 1 milyon 300 bin lira civarında olması son derece normal. Ancak bu rakamın çıkış fiyatı olduğunu ve piyasa koşullarına göre değişebileceğini de unutmamak gerekiyor.

TOGG Fiyatı Düşecek Mi 3

TOGG İçin Vergi İndirimi Olacak Mı?

TOGG’un fiyatını etkileyen bir diğer faktör de vergi indirimleri. Elektrikli araçlara uygulanan ÖTV ve MTV indirimleri, yerli otomobil için de geçerli olacak. Ancak bunun yanında TOGG’a özel bir teşvik uygulanması da gündemde.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TOGG’un minimum yüzde 51 yerlilik oranıyla piyasaya çıkacağını ve 2025’te de minimum yüzde 65 yerliliği yakalayacağını söyledi. Peki, TOGG için vergi indirimi olacak mı?

TOGG Fiyatı Düşecek mi – ÖTV düzenlemesi

TOGG’un fiyatını etkileyen bir diğer faktör de vergi indirimleri. Elektrikli araçlara uygulanan ÖTV ve MTV indirimleri, yerli otomobil için de geçerli olacak. Ancak bunun yanında TOGG’a özel bir teşvik uygulanması da gündemde.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülen torba yasa teklifine eklenen bir önergeyle, TOGG’un yapacağı elektrikli araç üretimini desteklemeye yönelik ÖTV düzenlemesine gidildi. Düzenlemeyle, 2023’te piyasaya sunulması planlanan aracın ÖTV oranı yüzde 60’tan yüzde 10’a indiriliyor. Buna göre, TOGG’un C-SUV modelinin matrah değeri 700 bin TL’yi aşmayacak ve motor gücü de 160 kW’ı geçmeyecek.

Fiyat avantajı rakiplerine göre ne kadar?

TOGG’un fiyatının yüzde 10 ÖTV diliminde kalması, onu rakiplerine göre daha erişilebilir bir seçenek haline getiriyor. Türkiye’de satılan elektrikli SUV modellerinin çoğu yüzde 50 veya yüzde 60 ÖTV diliminde yer alıyor.

Örneğin, Hyundai Kona Electric’in fiyatı 1 milyon 199 bin TL’den başlıyor. Kia e-Niro’nun fiyatı ise 1 milyon 299 bin TL olarak belirlenmiş.

TOGG’un fiyatının bu modellerden daha düşük olması, onun rekabet gücünü artırıyor. Ayrıca TOGG’un yerli üretim olması ve teknolojik özellikleri de onu cazip kılıyor.

TOGG’un C-SUV modelinin ardından, C-Sedan, B-SUV, B-Sedan ve C-Hatchback modellerinin de üretimi yapılacak. TOGG’un hedefi, 2030 yılına kadar 1 milyon adet araç üretmek ve yüzde 5 pazar payına ulaşmak.

TOGG fiyatı düşecek mi sorusunun cevabını vermek için henüz erken. Ancak yapılan vergi indirimleri ve yerli üretim avantajları sayesinde TOGG’un fiyatının rakiplerine göre daha uygun olduğu söylenebilir.

TOGG Fiyatı Düşecek Mi 2

TOGG Fiyatı Düşecek Mi?

TOGG fiyatı düşecek mi seçimden sonra sorusu, yerli otomobile ilgi duyan vatandaşların merak ettiği bir konu. 2023 Mayıs ayında yapılması planlanan genel seçimlerin, TOGG’un fiyatını nasıl etkileyeceği henüz bilinmiyor. Ancak bazı tahminler ve beklentiler var.

TOGG’un fiyatını belirleyen en önemli faktörlerden biri vergiler. ÖTV ve MTV gibi vergilerde yapılan indirimler, TOGG’un fiyatını rakiplerine göre daha uygun hale getiriyor. Ancak bu indirimlerin kalıcı olup olmayacağı veya daha da artırılıp artırılmayacağı seçim sonuçlarına bağlı.

Seçimden sonra iktidara gelecek olan parti veya ittifakın, TOGG’a yönelik vergi politikası ne olacak? Bu sorunun cevabı, TOGG’un fiyatının düşmesine veya yükselmesine neden olabilir. Örneğin, TOGG’a özel bir ÖTV indirimi uygulanması veya elektrikli araçlara yönelik teşviklerin artırılması, TOGG’un fiyatını düşürebilir. Aksine, vergi indirimlerinin kaldırılması veya azaltılması, TOGG’un fiyatını yükseltebilir.

TOGG’un fiyatını etkileyen bir diğer faktör de piyasa koşulları. Döviz kurları, enflasyon, faiz oranları, arz-talep dengesi gibi ekonomik göstergeler, TOGG’un maliyetini ve kar marjını etkiliyor. Seçimden sonra ekonomide yaşanacak olan gelişmeler, TOGG’un fiyatını olumlu veya olumsuz yönde değiştirebilir.

TOGG fiyatı düşecek mi seçimden sonra sorusunun net bir cevabı yok. Ancak TOGG’un ortaklarından ve yöneticilerinden gelen açıklamalar, yerli otomobilin ulaşılabilir ve rekabetçi fiyatta olduğunu göstermekte zira firma bu duruma inanmış durumda. Uzun vadede TOGG’un fiyat grafiğini hep beraber göreceğiz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir