Unreal Editor for Fortnite Nedir ve Nasıl Yüklenir
 1. Anasayfa
 2. Oyun

Unreal Editor for Fortnite Nedir ve Nasıl Yüklenir

0

Unreal Editor for Fortnite nedir ve nasıl yüklenir? Epic Games’in yeni ürünü popüler map yaratma aracına gelin hep birlikte göz atalım.

Fortnite oynamayı seviyorsanız, belki de kendinize özel oyunlar yaratmak isteyebilirsiniz. Peki bunu nasıl yapacaksınız? Bu yazımızda Unreal Editor for Fortnite nedir ve nasıl yüklenir sorularını cevaplayacağız.

Unreal Editor for Fortnite Nedir?

UEFN, Epic Games tarafından geliştirilen ve Fortnite için tasarlanmış yeni bir PC uygulamasıdır. UEFN ile Unreal Engine 5’in güçlü araçlarından ve iş akışlarından faydalanarak Fortnite’a doğrudan müdahale etmeniz mümkün. Böylece Fortnite için yayınlayabileceğiniz içerikler tasarlayabilir, geliştirebilirsin. Özel varlık aktarma, modelleme, malzeme ve VFX, Sequencer ve Control Rig gibi özellikler UFEN’de mevcuttur. Bu uygulamaları kullanarak Fortnite’a birçok oyuncunun keyif alacağı içerikler üretmek için yeni bir dünya seçeneğiniz olacak.

Unreal Editor for Fortnite nedir

Nasıl Çalışıyor?

UEFN’nin en önemli işlevi Fortnite’ın mevcut Creative araç setiyle yan yana çalışmasıdır. Böylece PC ve konsol arasında yaratıcı ekipler birlikte çalışarak mapi gerçek zamanlı olarak geliştirmeniz ve test etmeniz mümkün. Ayrıca UEFN ile Verse adında yeni bir programlama dili de tanıtıldı. Verse her cihaz için kullanılabiliyor ve zincirleme değişiklik yapmanıza olanak tanıyor. Aynı zamanda bu programlama dili yeni oyun mantığını da kolayca oluşturmanızı sağlayacak.

Verse’in altında yatan VC (Verse Calculus) adında yeni bir çekirdek hesaplama modeli mevcut. VC, Lambda Calculus gibi basit ama güçlü bir hesaplama modelidir. Epic Games Verse’ü tanıtırken ayrıca VC’nin özellikleri olarak eşzamanlılık (concurrency), paralellik (parallelism), eşleme (matching), bağlama (binding) ve yeniden yazma (rewriting) gibi özellikleri tanıttı.

Unreal Engine ile Farkı Nedir?

UEFN’nin temel farkı sadece Fortnite için tasarlanmış olmasıdır. Yani UEFN ile sadece Fortnite’a özel içerikler yaratmak mümkün. Unreal Engine ise her türlü platformda çalışabilen genel amaçlı bir oyun motoru. UEFN’nin avantajı ise Unreal Engine 5’in bazı araçlarına erişebilmenizdir. Unreal Editor for Fortnite (UEFN) nedir ve nasıl yüklenir soruları kısaca böyle cevaplanabilir.

Neler Yapılabilir

UEFN ile neredeyse hayal edebileceğiniz her şeyi yapabilirsiniz. Kendi haritalarınızı tasarlayabilir, kendi karakterlerinizi modelleyebilir, kendi efektlerinizi oluşturabilir, kendi animasyonlarınızı yapabilir ve kendi hikayelerinizi anlatabilirsiniz. Ayrıca Verse programlama dili sayesinde kendi oyun kurallarınızı belirleyebilir ve üstelik cihaz uyumluluğunu değiştirebilirsiniz.

Unreal Editor for Fortnite Nasıl Yüklenir

UEFN ile yaratıcı olmanın sınırı yoktur. Örneğin, Fortnite’ın popüler modlarından biri olan Battle Royale’i kendiniz tasarlayabilir veya başka bir tür oyun yapabilirsiniz. UEFN ile Roblox gibi bir platform yaratmak da mümkün. Üstelik UEFN’nin sunduğu yeni ekonomi sistemi sayesinde yaptığınız eklentiler için para kazanma şansınız da var.

UEFN ile yapılmış bazı örnekleri görmek isterseniz, Epic Games Store’daki Unreal Editor for Fortnite sayfasında Add-Ons bölümüne bakabilirsiniz. Burada UEFN ile yaratılmış çeşitli içerikler bulabilir ve indirebilirsiniz. Örneğin, bir parkur oyunu olan Jump Master, bir yarış oyunu olan Turbo Racer, bir macera oyunu olan The Lost Temple ve bir bulmaca oyunu olan Escape Room gibi seçenekler mevcut.

Örneğin Reddit’te r/FortNiteBR adlı bir subredditte Unreal Editor for Fortnite (UEFN) (Creative 2.0) adlı bir başlık altında UEFN ile yapılmış bazı haritalar paylaşılmış. Bunlardan bazıları şunlar:

 • Gökdelenler ve trafik ışıkları olan gerçekçi şehir haritası
 • Hendek ve açılır kapanır köprüsü olan ortaçağ kalesi
 • Sıfır yer çekimi ve bilim kurgu unsurları olan uzay istasyonu
 • Adeta Outlast’tan fırlamış perili malikane

UEFN ile yapabilecekleriniz hayal gücünüzle sınırlıdır. Kendi tarzınıza ve ilgi alanlarınıza uygun içerikler yaratabilirsiniz.

Unreal Editor for Fortnite Nasıl Yüklenir

UEFN’yi yüklemek için öncelikle Epic Games hesabınıza giriş yapmanız gerekiyor. Sonra Epic Games Store’dan Fortnite’ın ücretsiz olarak indirmeniz ve uygulama sayfasına sayfasına giderek “Add to Wishlist” butonuna tıklayarak UEFN’yi istek listenize eklemeniz lazım. UEFN’nin çıkış tarihi 22 Mart 2023 olarak belirlendi, yani bu yazının yazıldığı gün. Çıktığı zaman Epic Games Store üzerinden uygulamayı indirebilirsiniz.

Fortnite’ın yaratıcı modunu bir üst seviyeye taşıyacak bir uygulamayı sizlere tanıttık. Unreal Engine 5’in güçlü araçlarıyla kendi içeriklerinizi tasarlayabilir ve milyonlarca oyuncuyla paylaşabilirsiniz. Unreal Editor for Fortnite (UEFN) nedir ve nasıl yüklenir yazımız bu şekildeydi. Özellikle oyun geliştiricileri, bu heyecan verici uygulamayı kaçırmayın! Ayrıca FPS arttırmak için FSR yazımıza da göz atmayı unutmayın.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir
pyhton nedir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir