Gaziantep Gezilecek Yerler – Gaziantep En Güzel Yerler 2024
 1. Anasayfa
 2. Güncel

Gaziantep Gezilecek Yerler – Gaziantep En Güzel Yerler 2024

0

Gaziantep, Türkiye’nin Güneydoğu bölgesinde yer alan bir şehir. Nüfus olarak Türkiye’nin sekizinci büyük şehridir. Kent, tarihi ve kültürel değerleriyle ünlüdür. Özellikle mozaiğin üretildiği Zeugma kenti ve bakır üretimiyle tanınan Gaziantep, aynı zamanda ünlü lezzetleri ile de bilinir. Gaziantep gezilecek yerler şunlardır:

1Zeugma Antik Kenti ve Mozaik Müzesi

Zeugma, Türkiye’nin Güneydoğusunda yer alan ve bugün Gaziantep ilinin bir bölgesinde yer alan antik bir kenttir. Roma İmparatorluğu döneminde kurulmuş olan Zeugma, Birecik Barajı gibi doğal afetler nedeniyle su altında kalmıştır. Ancak arkeolojik kazılar sonucunda, dünyaca ünlü mozaiğin yer aldığı birçok yapı ortaya çıkarılmıştır. Bu mozaikler, bugün Zeugma Mozaik Müzesi‘nde sergilenmektedir. Zeugma, ayrıca Roma İmparatorluğu döneminde önemli bir ticaret merkezi olarak da bilinir.

2Bakırcılar Çarşısı

Gaziantep Bakırcılar Çarşısı, Türkiye’nin en eski bakır işlemleri yapılan çarşılarından biridir. Çarşı, Gaziantep şehir merkezinde yer almaktadır ve kentte yapılan bakır işlemlerinin ürünleri satılmaktadır. Çarşıda, bakırdan yapılmış tencere, kap, kase, kupa, su sürahi, vazo gibi ürünler satılmaktadır. Aynı zamanda çarşıda kuyumculuk, nakış, halı gibi diğer el sanatları ürünleri de bulunabilmektedir. Çarşının eski yapısı ve atmosferi ile ünlüdür.

3Gaziantep Kalesi

Gaziantep Kalesi, Gaziantep şehir merkezinde yer alan tarihi bir yapıdır. Kale, Selçuklu döneminde inşa edilmiştir. Daha sonra Osmanlı İmparatorluğu döneminde de onarılmıştır. Kale, şehir merkezinde yer alması nedeniyle şehir manzarasını izlemek için mükemmel bir yerdir. Ayrıca kalede, Türk ve Osmanlı tarihine ilişkin sergiler yer almaktadır. Kalede yer alan tarihi yapılar arasında, kapılar, surlar, kulesi, türbe, hamam ve han gibi yapılar bulunmaktadır. Kale, günümüzde ziyaretçiler tarafından ziyaret edilmektedir ve aynı zamanda kentte düzenlenen tarihi ve kültürel etkinliklerin de yapıldığı bir mekan olarak kullanılmaktadır.

4İbrahim Paşa Camii

İbrahim Paşa Camii, Gaziantep şehir merkezinde yer alan bir Osmanlı dönemi camiiidir. Camii, 16. yüzyılda yaptırılmıştır. İbrahim Paşa, Osmanlı İmparatorluğu’nun önemli bir devlet adamı ve askeridir. Camii, İbrahim Paşa tarafından yaptırılmış ve kendisinin ismini taşımaktadır. Camii, klasik Osmanlı mimarisi özelliklerini taşımaktadır ve iç mekânında önemli süslemeler yer almaktadır. Camii, günümüzde ziyaretçiler tarafından ziyaret edilmekte ve aynı zamanda kentte düzenlenen tarihi ve kültürel etkinliklerin de yapıldığı bir mekan olarak kullanılmaktadır.

5Gaziantep Mutfak Müzesi

Gaziantep Mutfak Müzesi, Türkiye’nin ilk mutfak müzesidir ve Gaziantep şehir merkezinde yer almaktadır. Müze, 2011 yılında açılmıştır ve Türkiye’nin ünlü mutfak kültürünü sergilemektedir. Müzede, Gaziantep’in ünlü yemekleri, mutfak eşyaları, yemek pişirme teknikleri, tarihi yemek tarifi kitapları ve daha birçok şey sergilenmektedir. Müze, hem tarihi hem de kültürel açıdan önem taşımaktadır ve ziyaretçilerin hem Türkiye’nin mutfak kültürünü hem de Gaziantep’in özellikle yemek kültürünü keşfetmelerine olanak tanımaktadır. Müze, hem yerli hem yabancı turistler tarafından ziyaret edilmektedir ve ayrıca müze içinde yapılan düzenli atölye ve eğitim programları ile turistlerin mutfak bilgilerini geliştirmelerine fırsat verilmektedir.

6Nuri Dündar Kebapçısı

Nuri Dündar Kebapçısı, Gaziantep şehir merkezinde yer alan ünlü bir kebapçıdır. Kebapçı, Adana kebabının öncülerinden biridir ve kentte özellikle Adana kebabı ile ünlüdür. Kebapçı, uzun yıllardan beri hizmet vermektedir ve kentte yer alan birçok kebapçı arasında en ünlü olarak kabul edilir. Kebapçıda yapılan yemekler, doğal malzemeler kullanılarak yapılmaktadır ve lezzeti ile ünlüdür. Kebapçı, günümüzde ziyaretçiler tarafından ziyaret edilmektedir ve aynı zamanda kentte düzenlenen yemek festivali ve etkinliklerinde de yer almaktadır.

7Gaziantep Hayvanat Bahçesi

Gaziantep Hayvanat Bahçesi, Gaziantep şehir merkezinde yer alan bir hayvanat bahçesidir. Bahçe, Türkiye’de birçok hayvanat bahçesi gibi çeşitli hayvan türlerini barındırmaktadır. Bahçede, aslan, kaplan, puma, zebra, fil, ceylan, kanguru, papağan, kuş gibi hayvan türleri bulunmaktadır. Bahçe, ayrıca çocuklar için interaktif oyun alanları ve etkinlikleri de sunmaktadır. Bahçe, hem yerli hem yabancı turistler tarafından ziyaret edilmektedir ve ayrıca bahçe içinde yapılan düzenli eğitim programları ile hayvanlar hakkında bilgi edinmelerine fırsat verilmektedir.

Gaziantep gezilecek yerler yukarıdaki gibidir. Ayrıca şu yazımıza göz atabilirsiniz: Negro Ne Demek?

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir