IMEI Nedir? Başkasının Eline Geçerse Ne Olur? ✔️ 
 1. Anasayfa
 2. Yazılım

IMEI Nedir? Başkasının Eline Geçerse Ne Olur? ✔️ 

0

IMEI Nedir?

IMEI nedir? Başkasının eline geçerse ne olur? Her bir GSM telefon henüz üretim aşamasında iken tüm cihazlarına ayrı birer IMEI numarası yüklemektedir. IMEI numarası her bir cihaz için farklı numaralandırılmıştır ve 15 haneden oluşmaktadır. Ancak günümüzde bir IMEI numarasını farklı bir telefona kopyalayarak her iki telefonuda kullanılmaz hale getirilmesi mümkündür.

IMEI nedir sorusunun cevabı Kısaca mobil cihazlara ait uluslararası elektronik kimlik bilgisini gösteren numaraya IMEI adı verilmektedir.

IMEI Numarası Başkasının Eline Geçerse

15 Haneli sayıları içeren bu kod bir nevi telefonunuzun kimliği anlamına geliyor. IMEI numaraları Bazı sahtekarlar tarafından çalınıp klonlanabiliyor. Çalınan IMEI farklı bir telefona entegre ediliyor ve bu sebeple cihazınız kullanılamaz hale geliyor. Aynı IMEI numarasına sahip birden fazla cihaz eş zamanlı kullanıldığı durumda BTK’nın kullandığı sistem bu durumu otomatik olarak algılıyor ve o IMEI numarasının kullanıldığı tüm cihazları “Kimlik Bilgileri Kopyalanan Cihaz” olarak tanımlayıp kısa sürede iletişime kapatıyor.

IMEI Numarası Başkasının Eline Geçerse

IMEI Numarası ile Neler Yapılabilir?

Bu numara ile kaybolan telefonunuzu bulabilirsiniz veya bilmediğiniz bir yerde kaybolursanız yada olası kötü bir durumda kaldığınız zamanlarda güvenlik güçleri sizleri IMEI numaranızdan bulabilirler. İstihbarat servisleri ve GSM firmaları, bu numara üzerinden aboneyi takip edebiliyor. Herhangi bir hırsızlık durumunda tüketici GSM operatörüne IMEI numarasını verip telefonunu bloke ettirebiliyor.

IMEI numarası nasıl bulunur?

Cep Telefonunuzdan *#06# yi tuşlayarak telefonun seri numarasını (IMEI numarasını) tespit edebilirsiniz.

IMEI numarası ne işe yarar?

IMEI numarası her cep telefonu için benzersiz bir sayısal tanımlayıcıdır. Bu numara her cihazı birbirinden ayırt etmeye yardımcı olur. Her telefonun biz insanlar gibi özel birer kimliği vardır ve bu kimlik numarası da IMEI’dir.

IMEI numarasının Klonlandığını Nasıl Anlarım?

Eğer IMEI numaranız çalınır veya klonlanırsa telefonunuza YASAL UYARI olarak bir mesaj gelir ve bu mesajda, “Belirtilen IMEI numaralı cihaz 30 gün içerisinde kapatılacaktır, aldığınız yere başvurunuz.” Mesajı ile karşılaşırsınız. Bu mesaj telefonunuza geldiği durumda telefonunuzun IMEI Numarası kopyalanmış ya da klonlanmıştır.

IMEI numaram çalıntı mı?

IMEI numaranızın çalıntı olup olmadığını anlamak için yapmanız gereken öncelikle *#06# yi tuşlayıp IMEI numaranızı öğrenmek. Ardından “Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu” yazısına tıklayarak IMEI sorgulama sayfasından kontrol edebilirsiniz.

Sizlerin işine yarayabileceğini düşündüğümüz Galeriye Şifre Koyma makalemize göz atabilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 3
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir