RAM Belleğin Bozuk Olduğu Nasıl Anlaşılır?
 1. Anasayfa
 2. Donanım

RAM Belleğin Bozuk Olduğu Nasıl Anlaşılır?

0

Bilgisayarın performansı açısından oldukça önemli olan RAM bellekler, bazı durumlarda arıza verebilir. Bu durumlarda bilgisayarınız performans sorunları yaşayabilir veya açılmayabilir. Peki, bozuk RAM bellekler nasıl anlaşılır?

Bilgisayarınız artık eski performansını vermiyorsa, bunun altında yatan birçok sebep olabilmektedir. Böyle bir durumla karşılaşıldığında ilk olarak şüphelenmesi gereken donanımsal öğe RAM’dır. Bu yazımızda RAM nasıl test edilir ve bozuk RAM nasıl anlaşılır gibi sorulara yanıt bulacağız.

RAM Nasıl Test Edilir?

Eğer bilgisayarınızdaki RAM belleklerinin çalışmadığını veya arızalandığını düşünüyorsanız önünüzdeki iki seçenek bulunmakta. Bunlardan ilki bellekleri başka bilgisayarlara takarak test etmek olacaktır. İkinci seçenek ise güçlü bir bellek test aracından yardım almak olacaktır. Bu aşamada piyasada bulunan ücretsiz olarak kullanılabilecek en yaygın araçlardan birisi MemTest86 programı olacaktır. İnternet üzerinden birçok kaynaktan ücretsiz bir şekilde bu programı bilgisayarınıza indirerek kurabilirsiniz. Peki, RAM test işlemi nasıl başlatılır?

 • MemTest86 programını bilgisayarınıza indirerek, düzgün bir şekilde kurulum işlemini tamamlayın.
 • Kurulumdan sonra size sunulan ISO dosyasını harici bir belleğe yazdırın.
 • Bilgisayarınızı kapatın ve ön yükleme ekranında yeniden başlatma seçeneğini tercih edin.
 • Bu işlemi yaptığınızda test taraması otomatik bir şekilde başlayacaktır.

Test Ne Kadar Süre Devam Edecek?

Bu noktada küçük bir dipnot açmak gerekli. MemTest86 programının bellek test işlemi siz durdurana kadar devam etmektedir. Bu durumun başlıca sebebi ise belleğin uzun süreli kullanımlarda gösterdiği performansı analiz etmek. Eğer uzun süreli kullanım için analiz işlemi sizi ilgilendirmiyorsa, ortalama olarak 5-10 dakika sonrasında “ESC” tuşuna basarak test işlemini sonlandırabilirsiniz.

MemTest86 Programı Ücretli mi?

Programın ücretli ve ücretsiz olmak üzere iki sürümü bulunmaktadır. Ücretli sürümde çok daha detaylı ve profesyonel anlamda analiz imkânları bulunmaktadır. Ancak olası bir arıza durumunu tespit etmek amacıyla ücretsiz sürümü de oldukça yeterli olacaktır.

Programın önemli özelliklerinden bir tanesi de bilgisayarınız açılmasa bile başka bir bilgisayardan harici bir belleğe yazdırıp, sonrasında bu belleği kendi bilgisayarınıza takarak test işlemini başlatabilirsiniz. Ücretsiz bir şekilde kullanılabilen bu özellik sayesinde RAM testlerinde en çok tercih edilen programlardan bir tanesi olduğunun altını çizelim.

Test tamamlandıktan sonra belleklerinizde hata alıyorsanız muhtemelen donanımsal bir arızadan söz edilebilir. Bu durumda RAM belleklerinizi garanti kapsamında ise teknik servise göndermeniz yararınıza olacaktır. Eğer garantisi devam etmeyen bir ürün ise muhtemelen yeni bir RAM satın almak sizin için en iyi seçenek olacaktır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir