VoLTE Nedir? VoLTE Ne İşe Yarar?
 1. Anasayfa
 2. Mobil

VoLTE Nedir? VoLTE Ne İşe Yarar?

0

WoLTE kelimesi Enriched Voice over LTE’nin kısaltmasıdır. Temelde kablosuz telefon teknolojisi olan ve halen çağımızın en gelişmiş teknolojilerinden bir tanesi olan 4G’nin zenginleştirilmiş halidir. Bu teknoloji sayesinde 4.5G’nin sunmuş olduğu avantajlar telefon görüşmeleriyle birleştirilebiliyor ve telefon görüşmeleri daha kaliteli bir hale geliyor. Böylelikle karşı tarafla daha sağlıklı iletişim mümkün hale olabiliyor. VoLTE nedir sorusunu biraz daha detaylandıralım;

VoLTE Ne İşe Yarar?

VoLTE teknolojisinin iletişim anlamında sağladığı birçok fayda bulunuyor. Bunların en başında ise HD+ plus ses kalitesi geliyor. Böylelikle WhatsApp tarzı internetten üzerinden görüşme yapma ayrıcalığı sunan uygulamalarla yapılan aramalarda görüşmeler daha pürüzsüz ve kaliteli hale geliyor. İşte bu teknoloji aynı şekilde telefon aramalarında da kullanılabiliyor. Bunun dışında VoLTE Nedir sorusuna yanıt olarak telefon görüşmelerinde yapılan konferanslar, görüntülü hale getirebilen sistemdir diyebiliriz. Öte yandan geçmişte sık sık yaşanan ve kullanıcıları adeta çığrından çıkaran telefon konuşması sırasında kesilen mobil bağlantı durumu artık daha az yaşanıyor. Bu sayede uygulama indirme, internet tabanlı uygulamalarda mesaj alma ve gönderme işlemleri eksiksiz şekilde devam edebiliyor.

Telefonumda VoLTE Olup Olmadığını Nasıl Anlarım?

VoLTE uygulamasından yaralanmak öncelikle 4.5G’yi destekleyen bir sim karta sahip olmanız şart. Ayrıca bu hizmetten yararlanabilmesi için operatörün çağrı merkezi, mobil uygulaması ya da SMS üzerinden başvuru yapılması gerekiyor. Üstelik faturalı hat sahiplerinin ek ücret ödemesi söz konusu değil. Telefonunuzun bu hizmet için uygun olup olmadığını ise aşağıda yer alan listeyi inceleyerek öğrenebilirsiniz. Öte yandan başvuru sonrasında cihazın uygun olup olmadığı konusunda operatör tarafından bilgilendirme yapılıyor.
Apple: İphone 6 ve sonraki modeller
Samsung: S6 ve sonrası
Huawei: P20 ve sonrası
LG: G4 ve sonrası
General Mobile: GM5 Plus ve sonrası

VoLTE Servisi Nasıl Aktif Edilir?

WoLTE servisinin aktif edilmesi cihazın işletim sistemine bağlı olarak değişim gösterir.

Iphone telefonlarda ayarlar bölümünden;

Hücresel> Hücresel Veri Seçenekleri > LTE’yi etkinleştir> Ses ve Veri> VoLTE etkinleştir

Android işletim sistemine sahip telefonlarda

Ayarlar> Bağlantılar> Mobil ağlar> VoLTE etkinleştir

VoLTE ve VoWifi Farkı

Standart 4G teknolojisi üzerinden ses görüşmesi yapılması mümkün değil. Böyle bir görüşme 3G ya da 2G’ye dönüş yapılması gerekiyor. VoLTE; 4g üzerinden ses anlamını taşıyor. LTE üzerindense veri aracılığıyla konuşması yapılabiliyor. Bu sırada telefon şebekesi herhangi bir şekilde değişmiyor. VoWifi ise Wifi üzerinden ses anlamını taşıyor. Yani ses veri aracılığı ile taşınıyor. Ayrıca VoWİfi üzerinden arama yapabiliyor. Bu durumda ise ses kalitesi ve internet kalitesi daha iyi oluyor ve çağrılar hızlı bir şekilde yapılabiliyor.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir