Cloudflare Radar Nedir?
 1. Anasayfa
 2. İnternet

Cloudflare Radar Nedir?

0

Cloudflare Radar

Cloudflare Radar nedir? sorusunun cevabı Alexanın yerini alan cloudflare radar, alan adlarını, özellikle trafiği ölçmek ve sıralamak için kullanılır. Platform kapatıldıktan sonra Cloudflare, alan adlarını Radar adlı bir platforma yerleştirmeye başladığını duyurdu. Cloudflare, alan sıralamasında da kullanılacak dünyanın en popüler platformlarından biri ile çok fazla veriye sahip. Cloudflare, dünya çapında popüler web sitelerini listelemek için alan adlarını sıralayacak olan Cloudflare Radar adlı bir platformda alan performansını ve trafiğini ölçecek.

Resmi duyuruda açıklandığı üzere Cloudflare Radar’ın alan sıralamaları artık beta aşamasında. Özel Verilerin Korunması gereği kişisel verilerin kullanılmaması için global internet kullanım trendleri ve çok popüler olan alan isimleri paylaşılacaktır.

İncelemelere göre, bu alandaki trafik ve kullanıcı ilgisi Cloudflare Radar’ın en mühim kriteri olacak. Sistem, alan adlarının mümkün olan en doğru şekilde sıralanmasını sağlayacak makine öğrenimi gibi farklı teknolojilere dayalı olacaktır. DNS verileri, küresel ve ulusal incelemelerde mükemmel alan adlarını bulmak ve sıralamak için kullanılacaktır. Cloudflare en üstte ve çok fazla internet trafiğini kaldırabilir. Toplanan verilerden, iyi kaliteli alan listeleri oluşturmamıza izin verdiğine inandığımız birçok sinyal çıkarabiliriz. Cloudflare, geliştirme için tüm kullanıcılara açık yeni bir sıralama sistemi tanıttı. Kullanıcılar, Cloudflare Radar’ın Etki Alanları bölümüne girerek güncel bir listeyi kolayca arayabilecekler. Açıklamaya göre, en popüler  olan 100 alanın isim sıralaması en son olan 2 saati içerisine alacak ve günlük olarak güncellenecektir. Diğer alanlar ayrı bölümlerde gösterilecektir.

Cloudflare Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Bir Amerikan şirketi olan CloudFlare; İnternet güvenliği, DDoS saldırıları, içerik dağıtımı, alan adları ve sunucu sorunları alanlarında hizmet vermektedir. Bu sistem, web sitenizi güvenilir ve çabuk bir şekilde yayınlamanıza olanak tanır ve önbellek işlevi web sitenizi hızlandırabilir. Hizmet, siber saldırılara karşı da etkilidir ve ticari web sitelerinde de rahatlıkla kullanılabilir. Cloudflare radar nedir diye sorulan sorunun cevabı ise şudur;

CloudFlare hizmetinden faydalanmak için web sitesine giriş yapıp kendi adınıza bir kayıt oluşturmanız gerekmektedir ve kullanmak istediğiniz ürün hangisi ise onu seçmeniz yeterlidir. Web siteniz için kullanmayı tercih ettiğiniz hizmeti seçtikten sonra CloudFlare’in size verdiği DNS’yi web sitenizin DNS etki alanı olarak değiştirin. Bu işlem tamamlandıktan sonra siteniz korunacak ve tercih ettiğiniz hizmet anında aktif hale gelecektir. CloudFlare sitesi tarafından sağlanan hizmetleri kullanarak kendi web sitenizi de atlayabilirsiniz. CloudFlare’in kolay bypass özelliği ile web sitenizi ziyaret eden kişinin gerçek IP adresine erişebilirsiniz. CloudFlare’in çözümleyici hizmetini kullanarak DNS çözümlerini kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Çözümleme işlevini kullanarak DNS ayarlarınızı IP adreslerine çevirebilir ve web sitenizin domain verimliliğini artırabilirsiniz.

CloudFlare DNS, en popüler tekliflerden biridir. CloudFlare sayesinde verilen bu DNS adresi; Android işletim sistemlerinde ve iphone markasının kullandığı ios işletim sistemlerine sahip bilgisayarlarda, cep telefonların da,  hatta tabletlerde ve oyunlarda kullanılabilir. DNS adresleri İnternet erişimini hızlandırır ve inernet sitenizin çok hızlı yüklenmesini sağlayarak ziyaretçilerinizin rakiplerine kapılmasını engeller.

Cloudflare İstatistikleri

CloudFlare, web sitenizin çalışmasını basit bir şekilde kontrol edebilmeniz amacıyla farklı istatistikler toplar ve web sitenizin tüm verilerini kolayca izlemenizi sağlar. İstatistikler, web sitenizin aldığı trafiği kolayca izlemenize ve web sitenize nereye paranızı harcayacağınıza karar vermenizi ve neyin daha çok tıklandığını net bir şekilde görmenize olanak tanır. CloudFlare istatistikleriyle kolayca izleyebileceğiniz verilerden öne çıkanlar şunlardır;

CloudFlare İstatistikleri ile web sitenizin benzersiz trafik yaşanan gün ve saatleri, site trafiğinizin ne zaman ve hangi koşullarda yoğunlaştığını detaylı olarak rapor edebilirsiniz. CloudFlare’in istatistik bölümü, sitenizdeki hangi sayfaların, içeriğin ve ürünlerin en çok dikkat çektiğini belirlemenizi kolaylaştırır, sitenizi veya yürüttüğünüz işletmeyi etkin kullanırsınız.

İndirme hızı hesaplama ile alakalı bilgilendirici makalemiz için linke tıklayabilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir