En Az RAM Kullanan tarayıcı 2024
 1. Anasayfa
 2. İnternet

En Az RAM Kullanan tarayıcı 2024

2

En Az RAM yiyen Tarayıcı Hangisi?

En Az RAM Kullanan Tarayıcı 2023

En Az RAM yiyen tarayıcı Hangisi? veya En az ram kullanan tarayıcı hangisi? sorularının cevabını sizlerle paylaşacağız. İnternet hayatımızın her anında yer almaya devam ediyor. Bu yüzden internet tarayıcıları da hayatımızın büyük bir parçası haline gelmiş durumdalar. 2021 yılında en az RAM tüketerek çok daha hızlı bir internet deneyimi yaşatacak olan tarayıcı için arayışa geçtik ve sizin için birkaç tarayıcı önerisiyle geldik.

Bilgisayar veya mobil cihaz kullanıcıları tarafından hızlı ve akıcı bir internet deneyimi oldukça önem taşıyor. İnternetin hızlı ve akıcı olmasının en büyük etkenlerinden birisi de internet tarayıcısıdır. Eğer donanımınız ile uyumlu bir internet tarayıcısı kullanmazsanız donma ve kasılmalar ile çok kötü bir deneyim yaşamanız muhtemeldir.

Bu yüzden donanımsal olarak size uygun, hafif bir internet tarayıcısı arayışına çıkmanız oldukça önemlidir. Bu arayışa başlamadan önce artık internet tarayıcılarının birçok platformda çalışabilir olduğunu söyleyelim. Popüler tarayıcıların birçoğunda Windows, Android, iOS, Linux vb. platform desteklerinin bulunduğunun altını çizelim.

Popüler olan Chrome, FireFox vb. internet tarayıcılarını zaten herkes biliyor. Bu yüzden sizler için kullanıcıların pek bilmediği ancak hafif ve En az RAM tüketen internet tarayıcılarını sizler için listeledik. Peki, bu internet tarayıcıları nelerdir?

En az Ram Tüketen Tarayıcılar

En Az RAM Yiyen Tarayıcı 2023

Böyle bir tarayıcı arıyorsanız muhtemelen düşük sistemli bir donanıma sahipsiniz ve kasılmalardan artık bıktınız. Bu yüzden yeni bir internet tarayıcısı size oldukça yardımcı olacaktır. Sizin için hazırlamış olduğumuz bu listedeki birçok tarayıcı, düşük donanıma sahip cihazlarda akıcı ve yeterli kullanıcı deneyimini sağlayacak tarayıcılardır. En az ram yiyen tarayıcı ile ilgili listelememiz aşağıdaki gibidir, Size uygun olan tarayıcıyı deneyerek bulabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir;

Cloudflare Radar Nedir?

En Az RAM Yiyen Tarayıcı

 • Vivaldi

Opera’nın eski yöneticilerinin önderliğinde kurulmuş olan ve Chromium tabanlı olan Vivaldi, özellikle Chrome ve Firefox tarayıcı kullanıcılarının rahatlıkla alışabilecekleri bir internet tarayıcısıdır. Vivaldi her ne kadar hafif ve akıcı bir internet tarayıcısı olsa da, bu özellikleri biraz da kullanıcı bazlı olarak değişebiliyor. Yani tarayıcıya ağır eklentiler ve özellikleri aktif edecek bir kullanım ile sahip olmak istiyorsanız bu da mümkün hale gelebiliyor. Ancak istediğiniz zaman “Görev Yöneticisi” aracılığıyla çok RAM tüketen uygulamaları devre dışı bırakabilir ve daha akıcı bir kullanıma tekrar dönebilirsiniz.

Özellikle son yıllarda yaptığı yenilikler ile kullanıcıların gönlüne taht kurmayı başarabilmiş olan bir tarayıcı olan Opera, Windows 10 konusundaki optimizasyonu ile adından sıklıkla söz ettiriyor. Piyasada bulunan en az RAM tüketen tarayıcılar arasında yer alan bu tarayıcının en güzel özelliği ise fazla eklenti kullanımında bile oldukça güzel bir sonuç alınabilmesidir. Sahip olduğu sistem sayesinde sistemi en az yoran tarayıcılardan birisi olan Opera’yı mutlaka denemelisiniz.

Opera Gizli Sekme Açma ile ilgili yazımıza göz atabilirsiniz.

 • Brave

Yeni bir tarayıcı arayışındaki amacınız hem hız hem de güvenlik sorunları ise Brave’e bir şans vermenizi öneririz. Birçok platformda sorunsuz bir şekilde bulunan Brave sayesinde Chrome’dan neredeyse 3 kat daha hızlı bir deneyim elde etmek mümkün görünüyor. Aynı zamanda tarayıcı kullanıcılarına gereksiz reklamları engelleme, güvenlik kalkanı sağlama, çerezler ile izlenmeyi engelleme, güvensiz bağlantıları otomatik olarak arka plana atkma, isteğe bağlı olarak reklam görüntüleyip kripto para kazanma imkânı gibi birçok imkan tanır.

 • Pure Browser

Özellikle Android kullanıcılarının sıklıkla kullandığı ve hızlı bir internet tarayıcısıdır. Düşük boyuta sahiptir ve gereksiz özelliklerden arındırılmıştır. Tasarımsal olarak ise oldukça sade ve kullanıcı odaklı bir tasarıma sahip olduğunu söyleyebiliriz. Eğer özellikle Android tarafında bir tarayıcı arıyorsanız Pure Browser’ı denemelisiniz.

 • Via Browser

Android kullanıcılarının tercih edebileceği bir diğer hızlı tarayıcı ise Via Browser’dır. Bu tarayıcı sayesinde özellikle telefonunuzda internet kullanımı sırasında kasılmalarla karşılaşma ihtimaliniz neredeyse yoktur. Oldukça küçük bir boyuta sahiptir. Gereksiz reklamları engelleme özelliğine sahiptir. Sade tasarımının yanında bazı kullanıcı özelleştirmelerine de izin vermektedir. Beklenilenden fazla eklenti kütüphanesine sahiptir ve bu eklentiler oldukça düşük bellek tüketir.

Bu makalemizde En az Ram Tüketen Tarayıcılar hangisidir? sorusuna cevap verdik.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 2
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 1
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (2)

 1. maalesef operada hata var ram iyi kullanıyor bazen chrome kadar abartıyor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir